Andrzej Duda

Andrzej Duda jest znaną postacią w polskiej polityce, służąc jako prezydent Polski od 6 sierpnia 2015 roku. Urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Zanim został prezydentem, Duda był członkiem polskiego Sejmu od 2011 do 2014 roku, a następnie członkiem Parlamentu Europejskiego od 2014 do 2015 roku. Wcześniej pracował jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w ramach Unii Wolności na początku lat 2000, a następnie współpracował z partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS). W wyborach prezydenckich w maju 2015 roku Duda został kandydatem PiS, zdobywając w pierwszej turze głosowania 34,76% głosów, a następnie wygrywając w drugiej turze z 51,55% głosów, pokonując urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Po wyborze na prezydenta zrezygnował z członkostwa w partii PiS.

Podczas swojej prezydentury Duda zazwyczaj zgadzał się z ideologią prawicową, reprezentowaną przez PiS i jej lidera, Jarosława Kaczyńskiego. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, odegrał ważną rolę w koordynacji międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy.

Przed rozpoczęciem kariery politycznej Duda był wykładowcą i badaczem prawnym. Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał stopień doktora prawa w 2005 roku. Jego ojciec, Jan Tadeusz Duda, był profesorem w AGH w Krakowie, a jego dziadek walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i później był członkiem Armii Krajowej podczas II wojny światowej.

Andrzej Duda zyskał uznanie jako aktywny członek parlamentu, ceniony za otwartość na argumenty opozycji i unikanie ataków osobistych, zwłaszcza w swojej roli w Komisji ds. Odpowiedzialności Konstytucyjnej.